Történelmi emlékhely

December 8. tér

Az emlékhelyről:

Az egykori Vásártéren 1956. december 8-án mintegy négyezren tüntettek – békésen – a letartóztatott forradalmárok kiszabadításáért. A karhatalom képviselői, valamint szovjet katonák tüzet nyitottak a fegyver nélküli tömegre. A sortűznek levéltári források szerint 49 halálos áldozata és 80 sebesültje volt. A legújabb kutatások azonban 131 főre teszik a halálos áldozatok számát. A napjainkban már December 8. térnek nevezett helyszín szimbolizálja az 1956-os forradalom és szabadságharc utáni tömeges megtorlásokat.

Programok:

A Vásártértől a December 8. térig – Történelmi barangoló az Emlékhelyek napja alkalmából

 

2026. május 9. (szombat) 10:00 – 12:00 

 

 A Nemzeti Örökség Intézete országos programsorozata minden év májusának második hétvégéjén a magyar történelemben és kultúrában kiemelt fontosságú helyszínekre kívánja felhívni a figyelmet.

 

A Nemzeti Örökség Intézete 2018-ban nyilvánította Történelmi Emlékhellyé a salgótarjáni December 8. teret, a salgótarjáni sortűz egykori helyszínét, ahol 1956. december 8-án a karhatalom képviselői és a szovjet katonák tüzet nyitottak a békésen tüntető tömegre. 

 

2026. május 9-én 10:00 óra és 12:00 óra között a Dornyay Béla Múzeum munkatársai közreműködésével az 1956-os sortűz helyszínéhez, a December 8. térhez (korábban Vásártérhez) köthető történelmi eseményeket elevenítjük fel a helyszínen, helytörténeti séta keretében. A történelmi visszatekintést dr. Fodor Miklós igazgatóhelyettes, történész tolmácsolásában hallhatják az érdeklődők. Ezután a Dornyay Béla Múzeumban a Nógrádi emberek az évszázadok sodrában – a salgótarjáni iparvidék történet című állandó kiállításban Bátfai József, zagyvapálfalvai bányakovács átlőtt ingének története kerül a középpontba.

 

Program:

10:00-11:00 Dr. Fodor Miklós: Séta az 1956. december 8-ai salgótarjáni sortűz helyszínén. 

11:00-12:00 Dr. Fodor Miklós: Nógrádi emberek az évszázadok sodrában – a salgótarjáni iparvidék története – Az átlőtt ing története 

 

Helyszínek: 

3100 Salgótarján, December 8. tér; 

3100 Salgótarján, Múzeum tér 2. – Dornyay Béla Múzeum


A programon a részvétel ingyenes.

 

Még több információ az emlékhelyről

Emlékhelyek Napja 2024